Nawozy

Jest 449 produktów.

Aktywne filtry

Ukorzeniajacy nawóz do...
 • Nowy

Nawozy do iglaków

Ukorzeniajacy nawóz do iglaków 1,2kg

17,80 zł

Pełnowartościowy skład, bogaty w potas, fosfor, azot pozytywnie wpływa na rozwój zawiązków korzeniowych oraz szybkie wykształcanie silnego systemu korzeniowego.

Availability: Dostępny

Nawozy do Twojego ogrodu naturalne i syntetyczne

Kiedy regularnie hodujesz rośliny w glebie szybko może zabraknąć pełnego zestawu optymalnych dla nich składników odżywczych. Właśnie dlatego tak niezbędne, również w przydomowym ogródku czy w przypadku roślin balkonowych, są preparaty wspomagające ich wzrost oraz dobrą kondycję. Oprócz środków o działaniu typowo odżywczym warto pamiętać również o skutecznych środkach ochrony roślin przed różnego rodzaju szkodnikami, jak choćby owady. Najlepsze nawozy do ogrodu mogą przyjmować formy organiczne i nieorganiczne, jednak istotne jest, aby dostarczały właśnie brakujących składników na bieżąco. Marketmrowka.eu oferuje preparaty zarówno o uniwersalnym, jak i bardzo sprecyzowanym działaniu. Tego rodzaju środki, dostępne w naszej witrynie, przyjmują również zróżnicowaną formę. Są wśród nich zatem:

 • płyny
 • proszki
 • granulaty

Najważniejsze jednak, aby zwracać uwagę na informacje zawarte na poszczególnych opakowaniach. 

Efektywne nawozy do ogrodu

W ogrodzie, czy to kwiatowym, czy to warzywnym, czy może typowo owocowym – najczęściej hodowane są relatywnie niewielkie ilości roślin. Przy uprawach na relatywnie niewielką skalę, przynajmniej w porównaniu z uprawami rolnymi, w środki ochrony oraz pielęgnacji roślin warto zaopatrywać się właśnie w sklepach ogrodniczych, np. w witrynie marketmrowka.eu. Właśnie tutaj zaopatrzysz się w ich optymalne ilości bez względu na to, czy jesteś właścicielem pokaźnej działki na peryferiach miasta, czy może – jedynie kilku skrzynek na balkonie. Nawozy ogrodowe do roślin zielonych jak i kwitnących, a także – iglaków i innych ze sklepu marketmrowka.eu pozwolą Ci dokładnie dopasować odpowiednie substancje do roślin, jakie uprawiasz. Niektóre spośród nich są bardzo uniwersalne, określone np. po prostu jako te przeznaczone do kwiatów balkonowych i ogrodowych, inne – bardzo dokładnie opisują gatunki roślin, które mają wspomagać. I tak np. preparaty przeznaczone do pielęgnacji róż oraz innych kwitnących roślin to w głównej mierze mineralne nawozy wieloskładnikowe. Ich podstawę stanowią natomiast najczęściej:

 • azot
 • fosfor
 • potas

w różnych proporcjach. Marketmrowka.eu oferuje jednak również te prostsze, np. typowo azotowe albo fosforowe. Większość osób pamięta i zna zapewne z lekcji biologii proces fotosyntezy. To jednak nie jedyny zachodzący w szeroko pojętej dziedzinie odżywiania się roślin. Nie tylko rolnicy, ale również ogrodnicy znają doskonale znacznie azotu oraz innych pierwiastków na tym polu. Jednym z takich procesów, obok cyklu fotosyntezy, jest m.in. cykl nitryfikacyjny, czyli azotowy. Nawozy azotowe pełnią zatem zasadniczą rolę w procesie produkcji roślinnej na masową, jak i indywidualną skalę. Azot, oprócz tego, że stanowi praktycznie obowiązkowy składnik środków do nawożenia roślin wieloskładnikowych, jest również często podstawą niemal jednorodnych preparatów. W zależności od typu preparatu z azotem, a dokładnie – formy azotu jaką on zawiera, powstają nawozy działające niemal natychmiastowo albo te o działaniu długotrwałym, rozłożonym w czasie. Nawozy sztuczne do ogrodów zawierające azot dzielimy zatem na:

 • amidowe

 • amonowe

 • saletrzane

 • saletrzano-amonowe

Saletrzane, czyli tzw. azotanowe, to preparaty, jak sama ich nazwa wskazuje, na bazie saletry. Czym jest saletra? Otóż pod nazwą tą kryje się po prostu szereg azotanów. Różnorodne typy saletr mieszane są tutaj w różnych proporcjach. Warto pamiętać, że saletra stanowi również jeden ze składników materiałów pirotechnicznych, dlatego powinna być stosowana w przypadku nawożenia nią roślin zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nawozy azotowe amidowe to te oparte na amidach, czyli substancjach organicznych. Przykładem amidu jest m.in. popularny także w innych dziedzinach mocznik. Środki amonowe powstają na bazie jonów amonowych, powstających w roztworze wodnym związków amoniaku. Stąd właśnie bierze się specyficzny zapach niektórych preparatów do nawożenia roślin różnego typu. I wreszcie środki saletrzano-amonowe stanowią połączenie soli amonu i różnego typu saletr. Azot w różnej formie dostarczają zatem zarówno nawozy do trawy, jak i do kwiatów oraz wszelkiego innego typu roślin hodowlanych. Nie ma tutaj zatem szczególnego rozróżnienia np. na rośliny zielone i rośliny kwitnące. Azot i jego pochodne w różnych odsłonach zawarte są zatem w znakomitej większości w widocznych w tej kategorii na zdjęciach opakowaniach. To jeden z najbardziej elementarnych i podstawowych składników biorących udział w całym procesie odżywiania roślin i jest dla nich absolutnie niezbędny. Drugim popularnym typem mineralnych środków tego rodzaju są nawozy fosforowe. Te preparaty opierają się oczywiście na związkach fosforowych a dzielą się na kilka zasadniczych grup pod względem ich zdolności do ulegania rozpuszczaniu. I tak oto wśród fosforowych substancji do pielęgnacji roślin wyróżniamy:

 • szybko działające
 • wolno działające
 • bardzo wolno działające

Te pierwsze, działające szybko, rozpuszczają się w wodzie. Pozostałe – wymagają do ich efektywnego rozpuszczenia różnej mocy kwasów, w związku z czym nie są raczej stosowane w ogródkach, a tam, gdzie są używane – nawozy fosforowe wolno działające oraz bardzo wolno działające wymagają szczególnej ostrożności. Pozostawmy to zatem fachowcom, dla których żrący kwas nie ma tajemnic. Zasadniczo jedne i drugie najczęściej są środkami wytwarzanymi w laboratoriach, chociaż wciąż są to substancje pozyskiwane często z różnych źródeł organicznych. Typowo organiczne preparaty, jakie samodzielnie można przygotować, także cieszą się ostatnio dużym powodzeniem.

Stwórz nawozy do ogrodu z marketmrowka.eu

Środki o podobnym działaniu od pokoleń powstawały także niejako samoistnie. Za skuteczne substancje pochodzenia organicznego to m.in. obornik. Ten ostatni, szczególnie w ogródku, może nie cieszyć się dużym powodzeniem, zwłaszcza ze względu na bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych. Ponadto, szczególnie dla osób, które nie hodują krów – może być problematyczny już na etapie jego pozyskiwania. Znacznie bardziej popularne nawozy organiczne to różnego typu mieszanki znane pod zbiorczą nazwą „kompost”. Kompost powstaje zdecydowanie na mniejszą skalę i na taką, czyli właśnie w ogrodach, najczęściej jest stosowany. Jest prosty w przygotowaniu i można zrobić go samodzielnie np. tuż koło domu jak i na działce. Kompost jako taki składa się po prostu z szeregu organicznych odpadków usuwanych z domu, najczęściej spożywczych, a następnie, w procesie fermentacji itp. wytwarza korzystne dla roślin substancje. Nawozy ogrodowe powstające w ten sposób najlepiej wspomóc dodatkowymi preparatami, które skutecznie pobudzają powstawanie efektywnego kompostu. Wystarczy zatem sięgnąć po specjalny aktywator kompostu w witrynie marketmrowka.pl, aby stosunkowo szybko i zarazem skutecznie stworzyć własny, naturalny preparat pobudzający wzrost i odżywiający rośliny w ogrodzie. Takiego rodzaju rozwiązanie przypadnie do gustu zwłaszcza osobom stawiającym na uprawy ekologiczne. 

Nawozy dedykowane

To preparaty przeznaczone do konkretnych typów, a nawet gatunków roślin. Niezależnie do tego, czy chodzi o substancje wspomagające:

 • rośliny zielone

 • kwiaty

 • owoce

 • warzywa

 • iglaki

 • itd.

dzięki optymalnemu doborowi składników jeszcze lepiej wspierają wzrost oraz rozwój konkretnych roślin i ich owoców. Naturalnie do roślin, które później stanowią pożywienie, jak choćby zioła, owoce czy warzywa, najlepiej stosować nawozy do ogrodu organiczne, te, które najbardziej sprzyjają zdrowiu ludzkiego organizmu. Najczęściej zależy to jednak od tego, czy posiadasz warunki oraz czas do stworzenia kompostu. Jeżeli natomiast potrzebujesz działać szybko, a w dodatku – chodzi o nawożenie np. jedynie roślin dekoracyjnych na niewielkim obszarze, to warto rozważyć użycie zarówno szybko działających, jak i działających długofalowo, środków typu nawozy sztuczne. Z pewnością są one szybsze i prostsze w aplikacji, a ich skuteczność zwykle potwierdzona jest na podstawie specjalnych badań. Jeżeli nie masz pewności po jaki środek sięgnąć, wystarczy sprawdzić na etykiecie. Wiele spośród nich podpisanych jest dosłownie, dzięki czemu nie ma wątpliwości co to tego, że przeznaczone są np. do borówek, albo do storczyków. Wśród takich dedykowanych preparatów znajdziesz również m.in. te przeznaczone do trawy/trawnika. 

Nawozy BIO

Oprócz kompostu, czyli substancji wytwarzanych praktycznie całkowicie samodzielnie, warto postawić także np. na biohumus i inne preparaty „bio” sprzedawane w opakowaniach jako gotowe do użycia. Można naturalnie wspierać nimi działanie kompostu, jak i stosować samodzielnie, Również tzw. biohumusy są środkami dedykowanymi do poszczególnych typów roślin. Jako preparaty BIO są łagodne dla ludzi, zwierząt oraz oczywiście roślinności i wielu innych elementów naturalnego środowiska. Nawozy organiczne i BIO są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku, zwłaszcza przez osoby uprawiające niewielkie ogródki na własne potrzeby, biorąc pod uwagę skalę masowego zanieczyszczenia środowiska na całym świecie oraz trendy skłaniające się ku zdrowemu odżywianiu oraz dbaniu o klimat. Biohumusy zawierają bogatą florę bakteryjną a także tzw. próchnicę pokarmową. W dużym uproszczeniu są to zatem swoiste „probiotyki” i „prebiotyki”, tyle, że dla roślin. Nawozy ogrodowe tego typu pomagają w produkcji zdrowych owoców, kwiatów, warzyw oraz ziół, co z kolei wspiera zdrowie fizyczne i daje psychiczny komfort wynikający ze świadomości kontroli nad spożywanymi pokarmami z własnego ogródka. Preparaty BIO do wspierania bujnego wzrostu Twoich roślin na marketmrowka.eu najczęściej mają formę płynów. Niezależnie od tego, czy wybierzesz właśnie te, płynne preparaty, samodzielnie lub ze stymulatorem stworzysz własny kompost, czy też sięgniesz po nawozy sztuczne – wszystko, czego potrzebujesz w tym zakresie znajdziesz w naszej witrynie. Zapraszamy również do naszego marketu stacjonarnego Polskie Składy Budowlane Mrówka w Makowie Mazowieckim! Wszystkie artykuły z witryny marketmrowka.eu zamówisz natomiast online prosto do domu na terenie całej Polski!